Home Rady a Návody Kolagen potřebujeme pro krásu i zdraví

Kolagen potřebujeme pro krásu i zdraví

0
Kolagen potřebujeme pro krásu i zdraví

Věčné mládí. Po celá staletí sen mnoha lidí, někteří jsou ochotni upsat se i ďáblu, aby zastavili naprosto přirozený proces, jako je stárnutí. Moderní technologie přeci jen trochu k tomuto snu pomáhají, o lidském těle toho totiž víme nejvíc v celé historii lidstva. A víme proto také, že za mladistvým vzhledem, pružnou pokožkou a bezbolestným pohybem stojí kolagen.

Látka, která může projevy stárnutí oddálit, pomoci bolavým kloubům i dalším funkcím v našem těle. Do určitého věku si tělo umí kolagen samo vytvářet v dostatečném množství, ale jak přibývají roky, tuto schopnost naše tělo ztrácí. Jde o základní stavební bílkovinu, která se vyskytuje v celém těle a stojí za pevnou kůží celého těla, pevné kosti, zářivé vlasy a nehty.

Typů kolagenů existuje několik, pro nás jsou nejdůležitější čtyři z nich. Každý má vliv na jinou část našeho těla a podle toho můžeme zvolit, který potřebujeme nejvíce:

Typ I je v celé pokožce, šlachách, zubech a kostech

Typ II najdeme v chrupavkách

Typ III se vyskytuje podobně jako typ I v kůži a kostech, navíc jej najdeme i ve svalech

Typ IV obsahují stěny cév

A k čemu je takový kolagen, bez ohledu na typ, pro naše tělo prospěšný? Nejčastěji se používá kolagen na klouby a k posílení vlasů, nehtů a kůže. Podporuje také růst svalové hmoty a to nejdůležitější, působí proti vzniku vrásek. Jeho přirozenou tvorbu pomáhá zlepšit vitamín C, kterého bychom měli mít dostatek ve stravě nebo jej doplňovat z dalších zdrojů. Pokud si nejsme jisti, zda kolagen potřebujeme, stačí zkusit malý test. Nejvýrazněji poznáme snížení tvorby kolagenu na kůži, je méně pevná, zdá se tenčí a vrásky jsou viditelnější, hlubší. Vlasy ztrácejí lesk, více se lámou, stejně jako naše nehty. Můžeme pociťovat zvýšenou citlivost kloubů. Nemusí jít o nic závratného, ale může se stát, že po lyžařském výletu se budete cítit déle unaveni a sem tam začne pobolívat koleno. S tím souvisí i úbytek svalů, spojené s nižší fyzickou výkonností a snížením síly i ohebnosti. To vše je následek úbytku kolagenu, který je potřeba doplnit.

Obecně se dá říci, že zpomalení tvorby kolagenu začíná v dospělosti a každý, kdo je starší něž 35 let, by měl na doplňování kolagenu myslet.